Pomoc psychologiczna

Kiedy zgłosić się o pomoc do psychologa?
Gdy czujesz się przygnębiony, masz problemy w życiu osobistym lub zawodowym, coraz mniej cieszysz się z życia lub masz problemy z bliskimi osobami.

Pracownia Psychorozwoju pomaga osobom, które:

  • chcą pracować nad sobą i potrzebują pozytywnych zmian w swoim życiu,
  • potrzebują wsparcia, ponieważ nie radzą sobie w związkach, relacjach rodzinnych, czy zawodowych,
  • czują się niedowartościowani, nie wierzą w swoje szczęście i możliwości,
  • często odczuwają stres, nie potrafią rozwiązywać problemów,
  • doświadczają trudnych sytuacji (śmierć bliskiej osoby, rozstanie, zawód itp.),
  • mają różnorodne objawy napięcia psychicznego i fizycznego i nie wiedzą jak mogą sobie z tym poradzić,
  • czują, że przestali kontrolować swoje emocje.

Dlaczego warto zgłosić się o pomoc do psychologa - psychoterapuety?
Zawsze warto pracować nad sobą i swoimi emocjami. Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie z dotykającymi nas trudnościami. W życiu każdego człowieka może zdarzyć się taki moment, kiedy wydaje się, że problemy piętrzą się i wydają się być nie do rozwiązania, wtedy spojrzenie kogoś z zewnątrz może okazać się bardzo potrzebne. Psycholog pomaga uporać się z problemami, wspiera, ustala i stosuje najlepsze w danej sytuacji metody terapii / pomocy. Może to zapobiec poważniejszym komplikacjom w przyszłości.

Jakie metody pracy z klientem stosuje pracownia psychorozwoju?
Pracownia psychorozwoju korzysta z metod i osiągnięć różnych kierunków psychologii i psychoterapii, dostosowywanych do potrzeb konkretnego klienta. Generalnie stosujemy metody zorientowane na klienta i jego potrzeby, w tym sensie, że to klient decyduje o temacie i czasie trwania terapii.

Czym różni się psychoterapia od jednorazowej konsultacji psychologicznej?
Jednorazowa konsultacja psychologiczna ma na celu ustalenie wspólnie z klientem obszarów i możliwych form pomocy psychologicznej. Jest pierwszym spotkaniem z psychologiem, na którym omawia się najważniejsze problemy klienta i wybiera dalsze działania.

Psychoterapia nastepuje po konsultacji i jest krótszym bądź dłuższym procesem pracy nad soba i relacjami z innymi.

Ile trwa terapia i na czym polega?
Długość terapii zależy od problemu i osobowości klienta. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to kwestia indywidualna, zwykle trwa od kilku do kilkudziesięciu spotkań. Terapia odbywa się w dialogu z terapeutą i z samym sobą.

Kiedy zgłosić się do psychologa samemu, a kiedy z partnerem / rodziną?
Na pierwsze spotkanie można zgłosić się samemu. Psycholog po zapoznaniu się z problemami klienta doradza, czy warto podjąć terapię indywidualną, rodzinną, małżeńską.

Co to jest terapia małżeńska?
Terapia małżeńska polega na pracy z parą , której celem jest odbudowanie i/ lub poprawa relacji między partnerami. Na spotkaniach omawia się problemy w związku, szuka rozwiązań i wzajemnego zrozumienia.

wykonanie strony: Jędrzej Czarnecki, www.czarnecki.org.pl