Warsztaty i terapia shiatsu

Co to jest terapia shiatsu?
Terapia shiatsu to japońska technika masażu, wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej. „Shi” po japońsku znaczy palec, „atsu” - nacisk. Podobnie jak w akupunkturze stymulujemy aktywne energetycznie punkty „tsubo” uciskając je palcami i w ten sposób powodujemy harmonijny przepływ energii w kanałach energetycznych zwanych meridianami. Niezaburzony przepływ energii „ki” w meridianach jest podstawą utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Cechą tej terapii jest też szczególna atmosfera i więź między terapeutą i klientem , która sprzyja pracy nad sobą i rozwiązywaniu problemów psychicznych.

Komu polecić terapię shiatsu?
Terapię shiatsu możemy polecić wszystkim osobom zainteresowanym tradycyjną medycyną wschodnią, niekonwencjonalnymi metodami leczenia, utrzymaniem dobrego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Osobom aktywnym, zapracowanym, prowadzącym stresujący tryb życia umożliwia ona szybkie odprężenie, zrelaksowanie i regenerację sił.

Co daje masaż shiatsu?
Starożytni Chińczycy twierdzili, że przyczyną wszystkich chorób jest zablokowanie energii i nierównomierny jej przepływ w meridianach. Systematyczne stosowanie tej metody pozwala utrzymać dobre samopoczucie i zapobiegać chorobom. Jest ona szczególnie skuteczna w usuwaniu napięć i bólów pleców, migrenowych bólów głowy, nerwobóli, uporczywych zaparć i innych objawów chorób psychosomatycznych. Jest to również skuteczna metoda relaksacyjna – już po pierwszym zabiegu czujemy się wypoczęci, zrelaksowani i pełni sił .
Osobom zainteresowanym rozwojem własnym, terapia shiatsu umożliwia docieranie do ukrytych obszarów psychiki, większej świadomości i wiedzy na swój temat.

Czym jest shiatsu i dlaczego warto go się uczyć?
Shiatsu to japońska metoda masażu wykorzystująca osiągnięcia chińskiej medycyny tradycyjnej, szczególnie akupunktury. Zamiast igieł używamy kciuków, którymi naciskamy wybrane punkty na ciele. Jest ich w sumie ok. 360 ulokowanych wdłuż linii energetycznych zwanych meridianami. Według starożytnych Chińczyków zablokowanie energii w tych punktach oraz nierównomierny jej przepływ w meridianach jest przyczyną chorób. Stymulując różne punkty leczymy więc przyczynę choroby, a nie tylko jej objawy.Warto poznać podstawy masażu shiatsu, żeby pomóc sobie lub swoim bliskim w różnych uporczywych dolegliwościach, jak np.: bóle głowy, napięcia w różnych częściach ciała, nerwobóle itp. Szczególnie polecamy go parom małżeńskim - wielu praktyków shiatsu podkreśla korzystny wpływ tej metody na relacje w związku i jego trwałość. Jest to również skuteczna metoda relaksacyjna umożliwiająca głębokie odprężenie, dobre samopoczucie i szybką regenerację sił.

Na czym polega warsztat shiatsu i ile trwa?
Warsztat odbywa się w soboty i niedziele i trwa w sumie 14 godz. Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej. W tej pierwszej poznajemy założenia teoretyczne tradycyjnej medycyny wschodniej, podstawy diagnostyki, sposoby leczenia niektórych dolegliwości; w części drugiej uczymy się sposobów wyszukiwania punktów „tsubo”, określania ich kondycji energetycznej, technik ucisku.

Co się robi na warsztatach shiatsu?
Na zajęciach prezentowane są miniwykłady na temat podstaw teoretycznych shiatsu: poznajemy m.in. teorię 5 elementów, teorię yin i yang, najważniejsze punkty (ok. 100), przebieg meridianów w ciele i ich związek z ważnymi organami.
W części praktycznej uczymy się metod lokalizowania punktów, określania zaburzeń energetycznych i ich związku z konkretną dolegliwością. Pracujemy na ogół w parach, ale poznajemy również sposoby pomagania samemu sobie w konkretnych dolegliwościach.
Spotkania odbywają się w niewielkich grupach, dlatego każdy uczestnik ma możliwość otrzymania informacji dotyczących zagadnień szczególnie dla niego interesujących.

wykonanie strony: eBest